&noscript=1"/>

Fasádne detaily

Tehlové fasády sa už roky tešia veľkej popularite. Klinkerovú alebo lícnu tehlu môžeme použiť na celú plochu vonkajšej steny fasády alebo môžeme pomocou nej zvýrazniť jednotlivé architektonické detaily akými sú sokle, dekoratívne stĺpiky, preklady okenných rámov a pod.

Tiež arkiere a vstupy môžu byť štýlovo odlíšené od zvyšku budovy tehlovým obložením. Argumentom pre použitie tehlovej fasády na vyššie uvedených miestach predstavuje účel nielen estetickú hodnotu, ale najmä technické vlastnosti keramiky.

Čelná stena so vstupom do budovy sú často najreprezentatívnejšie časti budovy. Môžeme ich zvýrazniť mnohými spôsobmi, napríklad vhodným tvarom, výberom farieb alebo použitím iných stavebných materiálov.

Pre priaznivcov jednoduchých tvarov bez zbytočných prídavných foriem môže byť riešením obloženie vstupnej časti dverí, dverného rámu lícovou alebo klinkerovou tehlou. Rozmanitejšie objekty môžu zahŕňať zastrešený vstup, dekoratívne piliere, filar alebo zaujímavú koncepciu vstupného schodiska.

Takýmto návrhom je napríklad projekt "Zenobia", kde je predný vchod obložený klinkerovým fasádnym pásikom. Aby bol celý výsledok vizuálne koherentný, krytina verandy by mala byť z rovnakého modelu a farby strešnej škridle ako tá čo bola použitá na vytvorenie strechy. Vstupné schody môžu byť vyhotovené aj z klinkeru alebo lícovej tehly v rovnakej farbe ako stĺpy alebo sokle.

Ďalším prvkom budovy, kde sa často používajú fasádne tehly, je sokel. Základnou funkciou sokla je ochrana proti vlhkosti a nečistotám z priľahlého terénu. Jeho zaujímavé vyexponovanie môže tiež dodatočne zlepšiť estetický vzhľad celého domu. 

Príkladom takéhoto riešenia môže byť projekt Ľudmila - tehlový sokel chráni nielen nadzemnú časť proti vlhkosti, ale ladí zároveň s vonkajším komínom, ktorý je z rovnakých tehál.

Pre fasádu sokla môžete použiť klinkerové alebo lícové tehly, alebo dokonca môžete zvoliť jednoduchšie riešenie - nalepíte obkladové pásiky. Obkladové pásiky či tehla budú tvoriť vrstvu, ktorá chráni nadzemnú časť vonkajšej steny pred mechanickým poškodením a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Efektívny spôsob, akým je možné diverzifikovať tvar domu, sú arkierové okienka, ktoré sú mierne predsunuté pred stenu fasády. Ak chceme túto časť budovy zdôrazniť, môžeme použiť zase tehlu. V kombinácii s omietkovou fasádou vytvorí obloženie z tehál zaujímavý vizuálny efekt

Tehla je tiež ideálnym materiálom na výrobu vonkajších parapetov. Zvlášť tu sa často používajú tvarované tehly, ktoré sú zakončené odkvapovým systémom chrániacim stenu pred vlhkosťou.

Arch. Anna Marcjasz

Projektové štúdio Archipelag