Ventilácia trojvrstvového múru
Doplnkový systém nosného, ochranného múru a izolačného materiálu sú charakterizované optimálnymi koeficientmi v oblasti prenosu tepla, za predpokladu, že bola zabezpečená účinná ventilácia pre celú konštrukciu.
Do trojvrstvového vnútorného múru môže vlhkosť preniknúť buď odparovaním z domu, ako aj v dôsledku zrážok. Zvlášť v zime, kedy dochádza k mínusovým teplotám a v miestnosti je teplota plusová, dochádza vo vnútri múru ku kondenzácii - takzvaný "rosný bod". Zvlhčovanie konštrukčných a izolačných materiálov znižuje tepelnoizolačné vlastnosti a vedie k biologickej korózii stien. Optimálne vetranie by malo umožniť rýchle odparovanie vody. Za týmto účelom sa do trojvrstvovej múrovej konštrukcie vkladá vzduchová medzera, ktorej šírka je zvyčajne od 2 do 4 cm. Umiestnenie medzery vo vzťahu k základom má tiež veľký význam: mala by začať asi 30 cm nad povrchom a končiť až pod strechou.
Rovnako dôležité je usporiadanie vetracích otvorov (prázdne spoje) na hornej a dolnej strane krycej vrstvy, ktorých celková plocha na každý štvorcový meter by mala byť od 350 do 750 mm2. Alternatívnym riešením pre prázdne spoje sú špeciálne škatuľky, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu zvonku do medzery a naopak. Na miestach, kde je prerušená kontinuita vzduchovej medzery, ako sú napríklad okná, sú pod a nad nimi umiestnené vetracie otvory.
To zaručuje cirkuláciu vzduchu po celej dĺžke múru. Trojvrstvové múry je možné postaviť obídením vzduchovej medzery. Pokiaľ ide o dizajn, prítomnosť alebo absencia medzery nemá význam - rozdiel je len v kontexte vetrania. V prípade, že medzera bola ponechaná, je veľmi ťažké (alebo dokonca nemožné) odvádzať vlhkosť z "rosného bodu". Prítomnosť medzery znamená, že kondenzovaná vodná para môže klesnúť z kvapákov inštalovaných na správnom mieste na vonkajšej strane múru. Ich nedostatok spôsobuje nahromadenie vlhkosti vo vnútri.
Je potrebné poznamenať, že nie každý izolačný materiál potrebuje ventiláciu. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že ich výrobok môže byť použitý na výrobu trojvrstvových múrov bez vzduchovej medzery, čo znamená, že sú neabsorbovateľné a odolné voči vlhkosti. Iné vyžadujú medzery, pretože zaručujú optimálne využitie parametrov materiálu. Takže môžete použiť vlnu alebo penový polystyrén, ktorý nevyžaduje vetranie. Je však potrebné si uvedomiť, že vlhkosť ovplyvňuje aj krycí múr, najmä škáry. Odstránenie vlhkosti zvnútra konštrukcie pomáha udržiavať estetickú fasádu po mnoho rokov.