Etapy stavby trojvrstvového múru
V prvom prípade jeho konštrukcia spočíva v konštrukcii troch vrstiev: nosnej, izolačnej a krycej, ešte pred vykonaním strechy. Druhá metóda zohľadňuje rozdelenie diela do dvoch etáp.
Na začiatku sa vytvára nosná vrstva a až po zakrytí budovy strechou sa pridáva izolačný materiál a muruje sa fasáda z tehál. Prvok, ktorým sa spája klinkerová fasáda a bloky, sú takzvané kotvy, ktoré sú vložené počas zdvíhania nosných múrov. Výber techniky murovania pre trojvrstvové múry závisí iba od rozhodnutia dodávateľa. Zvyčajne neexistujú žiadne pokyny alebo kontraindikácie, ktoré by ukladali jednostupňovú alebo dvojstupňovú metódu zhotovenia múru. Odporúčaným riešením je však budova rozdelená do dvoch etáp, kedy je krycia vrstva umiestnená, keď je už dom v surovom stave. Prečo? Postavená strecha chráni izolačný materiál, čiže vlnu, pred nasiaknutím vody počas výstavby.
Pri pokladaní vlny a zdvíhaní oporného múru môže vlhkosť a dážď prispieť k oslabeniu vlastností izolačného materiálu. Ak je vlna vlhká, počkajte, kým nie je suchá – zvyčajne to trvá značné množstvo času. Je chybou umiestniť vlhkú namočenú vlnu, pretože neskôr sa môžu objaviť škvrny a hrozí nebezpečenstvo vzniku plesní. Pokrytie celej konštrukcie strechy umožňuje minimalizovať tento problém. Ďalším argumentom v prospech dvojstupňovej metódy je ochrana lícovej tehly alebo klinkeru pred poškodením, ku ktorému môže dôjsť počas práce na strešnej konštrukcii. Liatie stropného betónu vždy predstavuje nebezpečenstvo rozstreknutia na fasádu. Tým dochádza k zbytočným nákladom na čistenie a môže sa stať, že odstránenie nečistôt z klinkeru nebude možné. Pri zostavovaní krycieho múru po dokončení strešnej konštrukcie sa tomuto riziku vyhýbame.