Základné zásady pre zateplenie strechy
Typicky, izolácia strechy obsahuje vrstvu difúznej membrány alebo tesniacej fólie, ktoré sú zodpovedné za ochranu proti vlhkosti a izolačný materiál - je väčšinou z minerálnej vlny, vyznačujúci sa vysokou elasticitou vlákien a nízkou objemovou hmotnosťou.
Použitie vysoko paropriepustných membrán, ako na debnenie alebo pripevnené priamo na krokvy, vlna, by sa mala dotýkať strešnej membrány, ale nemôže ju vytláčať nahor, tj. výška krokvy musí zodpovedať hrúbke tepelnej izolácie. Mala by byť vždy o 1 cm silnejšia ako tepelná izolačná vrstva. Keď hrúbka tepelnej izolácie presiahne výšku krokvy, musia byť krokvy z vnútornej strany doplnené nadložením, aby sa zväčšil izolačný priestor. Dvojdielna izolácia môže byť použitá tiež. Potom je jedna vrstva umiestnená medzi krokvami (s krokvami 160 mm - izolácia by mala byť maximálne 150 mm, a krokvy v 200 mm - 180 mm maximálna) a druhá na špeciálnom podklade pre suché montáže.
Tepelná izolácia strechy by mala byť prispôsobená funkcii povaly. V závislosti od toho, či je podkrovie využité na bývanie alebo nie, pre celý systém platia iné požiadavky. Ak nie je povala využitá na bývanie, môže byť izolácia umiestnená vodorovne, pričom studená zóna zostane nad izolačnou vrstvou. Vtedy použijeme izoláciu 30-35 cm pre stropy a strecha nemusí byť pokrytá vrstvou izolácie. Ak máme obytné podkrovie, položíme izolačnú vrstvu na strešnú konštrukciu v súlade so zásadami uvedenými vyššie.