Komín z tehly - základné pravidlá

Pravidlá stavebného umenia sú tiež podrobne charakterizované prípustnými materiálmi a spôsobom, akým je komín urobený. Dokonca aj spoľahlivé vyhotovenie komína pokrývačom ho nebude chrániť proti zatekaniu, ak sa rozhodneme použiť nesprávne materiály alebo vynechať princíp správneho škárovania.

Niet pochýb o tom, že najčastejšie používaným materiálom na konštrukciu komínov je keramická tehla. Stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že nie každý typ je v tomto prípade vhodný. Aby sa zaistila optimálna tesnosť a aby sa zabránilo zatekaniu, mal by byť komín vyrobený z plnej tehly po celej dĺžke, a to aj v časti, ktorá by vyčnievala nad rovinou strechy. 

Chyba, ktorej sa často murári dopúšťajú, je použitie plných tehál iba v spodných vrstvách alebo celkové vyhotovenie komína z tehál s otvormi.

Takéto riešenie môže spôsobiť, že dažďová voda sa bude dostávať pod strechu, čo spôsobí vlhkosť a zníži tepelnoizolačné vlastnosti.

Ďalším pravidlom, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri konštrukcii komína, je správne spárovanie. Po prvé, škáry by mali byť plné, tesne vypĺňať priestor medzi tehlami. Neodporúča sa vykonávať murárske práce na prázdnych alebo zapustených spojoch, pretože v týchto miestach sa hromadí voda a tým oslabuje životnosť komína. Dôležité je aj správne usporiadanie tehál. Ich jednotlivé vrstvy by mali tvoriť tzv. behúňové spojenie, v ktorom sú vertikálne zvary vyrovnané polovičnou dĺžkou tehál. Stručne povedané, použitie pevných tehál, tesná výplň škár a vagónové spojenie sú základné princípy konštrukcie komína a ako sa účinne vyhnúť problému zatekania.