&noscript=1"/>

Plot z klinkeru

Pred začatím práce musí dodávateľ prepočítať a naplánovať rozdelenie plotu v teréne. Potom môžete pokračovať v realizácii základovej vrstvy.

Klinkerový plot si vyžaduje pomerne hlboký základ. Jeho rozmery závisia od polohy pozemku a zloženia pôdy. Na voľnej pôde, tj. zvyšujúci sa objem pod účinkom mrznúcej vody, sa dôrazne odporúča, aby bol základ pod bodom mrazu.

V závislosti od regiónu krajiny to bude približne 80 cm až približne 140 cm pod povrchom zeme. Na nerozlíšiteľných pôdach môže byť vyrobený plytký podklad s hĺbkou cca 50 - 60 cm. Šírka základu by mala byť blízka hrúbke múru. Pri liatí betónu nezabúdajte na dilatačné škáry, tj. na úzke štrbiny plnené dechtovým papierom. Aby bola zaistená ochrana pred vlhkosťou prichádzajúcej zo zeme, a tým sa predchádzalo erózii a zničeniu plotu, je potrebné vykonať pred murovaním horizontálnu izoláciu dechtovým papierom alebo asfaltovými pásmi na základovej doske. 

Miešanie tehál z najmenej troch paliet zabraňuje jasným rozdielom v odtieňoch na povrchu plotu. Murovať by sa malo na plné škáry. Nemôžu byť vystupujúce alebo prehlbujúce, pretože medzi týmito tehlami vzniká voľný priestor, v ktorom sa hromadí voda, ktorá časom rozpúšťa prísady malty.

Pri murovaní z klinkeru musíme pamätať na pravidlo miešania tehál z niekoľkých paliet. Toto pravidlo sa nevzťahuje iba na fasády, ale aj na ďalšie murované prvky, ako sú ploty. Stojí za to zdôrazniť, že v každej fáze murárskej práce je potrebné zabezpečiť, aby hotové vrstvy neboli vystavené vode. Účinnú ochranu pred dažďom v štádiu murovania-škárovania zaistí, ak je múr pokrytý stavebnou fóliou. Po vymurovaní vonkajšej vrstvy stĺpika z klinkeru je prázdny priestor vo vnútri vystužený drôtmi a naplnený betónom rovnakej konzistencie ako malta pre klinker.

Krytkou stĺpikov môžu byť tvarované tehly alebo prefabrikované krytky, tj. hotové stavebné prvky z klinkerových tehál a betónového podporného jadra. Je to nielen estetické zakončenie, ale aj ochranný prvok. Krytky majú tvar kužeľa, takže dažďová voda rýchlo splýva. Vďaka účinnému odvádzaniu vlhkosti bráni prenikaniu do škár stĺpika a vzniku výkvetov. Krytky sú inštalované pomocou ohybného lepidla.