&noscript=1"/>

Murovanie plota z klinkeru krok za krokom

Plot z dosák alebo drôteného pletiva nie je optimálnym riešením na zariadenie priestoru okolo domu. Keď je výstavba budovy dokončená a investori chytajú finančný dych, stojí za to premýšľať o veľkolepom tehlovom plote.

Plot z tehál nielenže zabezpečí väčšiu bezpečnosť, ale bude tiež estetickým doplnkom nehnuteľnosti. Použitie klinkeru je ďalšou zárukou trvanlivosti, pretože ide o málo nasiakavý materiál a je odolný proti veľmi nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako je mráz alebo dážď. Plot z klinkeru nebude dlhé roky vyžadovať údržbu. Samozrejme, za predpokladu, že jeho vyhotovenie bude profesionálne. Ako to urobiť?

Základy

Pred začatím prác musí dodávateľ naplánovať rozloženie plotu v teréne. Potom môžete začať s vylievaním základov. Základ pre plot z klinkeru by mal byť relatívne hlboký. Jeho rozmery záležia od zemepisnej polohy pozemku a druhu pôdy. Na voľnej pôde, tj. zvýšenie objemu pod účinkom mrznúcej vody, odporúčame umiestniť polohu pod bod mrazu. V závislosti od regiónu krajiny to bude približne 80 cm až približne 140 cm pod povrchom zeme. Na neupravených pôdach je dostatočný podklad s hĺbkou cca 60 cm. Zvyčajne sa predpokladá, že šírka základov by mala byť rovnaká ako hrúbka múru.

Pri liatí betónu nezabúdajte na dilatačné škáry, tj. na úzke štrbiny plnené dechtovým papierom.

Horizontálna izolácia a pokladanie prvých tehál

Na zaistenie ochrany proti vlhkosti pochádzajúcej zo zeme, a tým zabráneniu erózii a zničeniu plotu, je potrebné pred začiatkom murárskej práce vykonať na základoch vodorovné izolačné pásy z pásov dechtu alebo asfaltu.

Prvé tehly sú položené na horizontálnu izoláciu zvyčajne v rohoch, až neskôr vypnutej medzery medzi nimi. Pri pokladaní plotu, rovnako ako pri fasádach, je potrebné miešať tehly z rôznych paliet. Tehla je prírodný produkt a jej farba závisí od minerálneho zloženia ílu, preto sa jednotlivé časti klinkeru môžu v odtieni mierne odlišovať. Ide o typický jav, ktorý sa vyskytuje u všetkých výrobcov keramických stavebných materiálov. Limity prijateľných farebných rozdielov sú stanovené stavebnými štandardmi, charakteristické sú špecifikom technologického procesu a vlastnosťami hliny. Vďaka dodržiavaniu pravidiel pre mixovanie tehál z niekoľkých paliet budú rozdiely nepostrehnuteľné.

hhhhhh

vvvv

Zodpovedajúca malta a ochrana proti vlhkosti pomôžu zabrániť výkvetom.

Pri murovaní plotu je tiež dôležité použiť vhodnú maltu špeciálne navrhnutú pre klinker. Malta by mala byť pripravená presne podľa pokynov výrobcu. Najdôležitejšia je správna konzistencia, čo je správny pomer suchej malty a vody. Použitie nevhodnej malty, najmä takej čo obsahuje vápno, môže viesť k tvorbe výkvetov. Ak sú ešte škáry nesprávne vykonané a voda sa dostane do vnútra steny, rozpustia sa soli obsiahnuté v malte. Voda sa spolu so soľou pohybuje mikroskopickými kapilárami von zo steny. Tam sa voda odparuje a chemické zlúčeniny rozpustené v nej zostávajú na povrchu tehál v podobe nevzhľadných bielych škvŕn. Veľmi dôležitým faktorom, ktorý pomôže predísť výkvetom, je ochrana pred vlhkosťou pred a po práci. Vzhľadom k procesu viazania samotnej malty by nemali byť tehly vlhké. Pred prienikom vody z pôdy chránime umiestnenie tehál na paletách. Klinker by však mal byť pokrytý konštrukčnou fóliou z hornej časti, čo zabráni tomu, aby sa tehly namočili v prípade dažďa.

Plotové panely

Plot môže byť celý z tehál, alebo môže kombinovať prvky klinkeru, napr. s drevenými vložkami. Jedným z najobľúbenejších riešení je inštalácia kovových panelov medzi stĺpikmi z klinkeru. Rozpätie musí byť zostavené podľa pokynov výrobcu, obvykle s použitím hmoždiniek alebo vložením do vhodnej malty. Montáž kovových panelov by mala prebiehať na kĺbových spojoch, čo umožní tepelnú expanziu. Výsledkom je, že prípadné pnutie nebude prenesené do vymurovaných stĺpov, čo by mohlo spôsobiť praskanie škár a dokonca poškodenie klinkeru. Pod podperou pre panely sa vykonáva, tzv. Väzáková a nie tradičná Behúňová väzba, tehly sú vtedy usporiadané tak, že na vonkajšej strane steny vidíte iba hlavy. 

V miestach, ktoré sú najviac vystavené prenikaniu vody, je nutné namiesto dierovanej tehly použiť plnú tehlu. Pre zakončenia môžete tiež použiť rôzne tvarované tehly.

Stĺpiky
Po vymurovaní vonkajšej steny stĺpika z klinkerov je prázdny priestor vo vnútri vystužený oceľovými prútmi a naplnený betónom rovnakej konzistencie ako malta pre klinker. Čiapkami na stĺpikoch môžu byť tvarované tehly alebo prefabrikované krytky, t.j. hotové stavebné prvky z klinkerových tehál a betónového podporného jadra. Tvorí to nielen estetické zakončenie, ale zároveň pôsobí aj ako ochranný prvok. Krytky majú tvar kužeľa, takže dažďová voda z nich rýchlo steká. Vďaka účinnému odvádzaniu vlhkosti bráni prenikaniu do škár stĺpika a vzniku výkvetov. Čiapky sú inštalované pomocou pružného lepidla.

Škárovanie

Po položení tehál počkajte, než začnete poslednú fázu práce, ktorou je škárovanie. V tom čase by mala byť horná vrstva plotu chránená proti prenikaniu vody zo zrážok. Iba profesionál pre murovanie z klinkeru môže rozhodnúť o tom, kedy začať so škárovaním. Vyhodnotí rôzne faktory, ako je vlhkosť stien a atmosférické podmienky. Škárovanie by sa malo uskutočňovať za použitia špeciálnej hmoty, ktorá bola pripravená podľa pokynov výrobcu a je nutné dbať na to, aby nebola príliš vlhká. Odporúča sa vytvárať plné spoje. Je povolené vytvoriť konvexné alebo konkávne škáry s podmienkou, že ich okraje budú v kontakte s okrajom tehál. Je zakázané použitie prázdnych alebo zapustených spojov, pretože voda sa zhromažďuje na prázdnych miestach. Škárovenie sa vôbec neodporúča v nepriaznivých poveternostných podmienkach, najmä v prípade dažďa a teplôt pod 5 ° C.