Úpravňa vody vo Vroclave
Modernizácia starej vodnej elektrárne Na Grobli v meste Vroclav, ktorá sa nachádza pri sútoku riek Odry a Oława, patrí k najvýznamnejším investíciám vroclavského MPWiK.
Hodnota projektu spolufinancovaného Európskou úniou z fondu ISPA predstavovala približne 100 miliónov PLN. V rámci rozšírenia zariadenia dokončeného v roku 2007 boli vytvorené dve moderné, bezúdržbové budovy naplnené technológiami: uhlíkové filtre a pieskové filtre (rýchle). Vďaka tomu sa kvalita vody dodávanej pre väčšiu časť mesta Vroclav výrazne zlepšila.
Trvanlivosť predovšetkým
Autorom projektu areálu a objektu pieskových filtrov je architekt z Vroclavu, Marek Szurlej. Budova uhlíkových filtrov bola navrhnutá Ryszardom Sobolewskim. Architekti podriadili koncepciu rozšírenia komplexu jeho funkčnému úžitku ako z hľadiska architektúry, tak aj výberom stavebných materiálov. Hlavným kritériom výberu stavebných technológií a surovín bola záruka dlhovekosti, trvanlivosti a odolnosti voči vlhkosti a negatívnym vplyvom atmosféry. Vnútorná konštrukcia, čerpadlové nádrže a rýchle filtračné komory boli zhotovené z vodotesného betónu. Vonkajšia konštrukcia je betónový skelet s keramickou stenou postavenou v tradičnej murovanej technológii. Zariadenie charakterizujú rozľahlé veľkosti - budova pieskového filtra je dlhá 103,6 m, široká 35 ma vysoká 13,6 m a celková kubatúra je asi 65 000 m3. Susedná budova s uhlíkovými filtrami s kapacitou približne 55 000 m3 má vonkajšie rozmery 88,6 x 35,0 x 13,6m. Ide o štvorposchodové bloky s jedným podzemným podlažím. Budovy sú celé uzavreté technológie a sú sebestačné z hľadiska funkcií, ktoré majú vykonávať. Vo vnútri sú otvorené filtre pre šrafovacie komory a vodné nádrže s bohatou technológiou. Srdcom každého zariadenia je čerpacia stanica umiestnená centrálne s napájacím systémom vo forme transformátorových staníc.
Predvojnové inšpirácie
Použitie tehál na fasáde vyplynulo nielen zo skutočnosti, že je to jeden z najodolnejších známych materiálov. O voľbe tehál rozhodla tiež koncepcia súladu vzhľadu nových budov s historickými budovami, pretože väčšina budov súvisiacich s vodárenskými technológiami vo Vroclave je murovaná. Jednou z nich je Wieża Ciśnień, postavená v roku 1871, jedna z najznámejších európskych pamiatok priemyselnej architektúry. Objekty komplexu Na Grobli - veža Lindley a stará vodáreň - sú dodnes zachované v technológii klinkerových stien. V súvislosti s povahou vzhľadu týchto budov, rovnako ako s monumentálnou nemeckou architektúrou tridsiatych a štyridsiatych rokov, architekti vytvorili filtračné budovy. Obe budovy sú pokryté plochými strechami a majú kompaktný tvar kvádra, nemajú architektonické detaily. Tento pravidelný tvar prerušujú iba polkruhové roviny, kde sú umiestnené vstupy do budov. Spojenie medzi zakrivenou vstupnou časťou a hlavným telesom je zasklená časť schodiska, ktorá dodáva masívnym budovám ľahkosť. Veľmi veľká plocha stien bola rozdelená na moduly podobnej veľkosti. Každá z nich obsahuje malé, vzdialené okná, ktorých malý rozmer zreteľne kontrastuje s veľkým povrchom stien. Okná sú umiestnené v hornej časti budovy, aby poskytovali prirodzené osvetlenie miestností, avšak zámerne sú veľmi malé. Denné svetlo nepriaznivo ovplyvňuje proces úpravy vody, pretože podporuje rozvoj mikroorganizmov.
Presné dokončenie
Fasády oboch budov sú z približne 500 000 červených klinkerových tehál v poľskom rozmere (250 x 120 x 65 mm), čo je pre výrobcu Röben neštandardný materiál. Flexibilita a prispôsobenie spoločnosti požiadavkám perfektne prepracovaného projektu, umožnila vyhnúť sa rezaniu tehál a uľahčila realizáciu investície. Tehly boli murované plným spojom špeciálnou maltou do klinkeru, ktorá minimalizovala riziko vzniku výkvetov na stene. Vďaka hladkému povrchu fasády sa stal dôležitým problémom štít proti vymývaniu malty počas dažďa. Ochrana je zaistená 1,5 m širokými rímsami, ktoré obklopujú budovu po celej jej dĺžke. Napriek tak veľkým rozmerom, sa povrch stien nezdá byť jednotný. Previazanie tehál v divokej väzbe dodalo fasáde dynamiku a plynulosť. Správne rozmiestnené dilatácie zabraňujú praskaniu klinkeru, aj keď sú steny vystavené vysokému zaťaženiu a pracujú. Adekvátne vetranie steny je zaistené prestupmi privádzaného vzduchu, ktoré sú umiestnené nad oknami a výfukové medzery umiestnené pod rímsou. Cirkuláciu vzduchu tiež podporujú odborne rozmiestnené prázdne spoje. Obloženie filtra Na Grobli je vzorovým príkladom použitia všetkých pravidiel murovania, ktoré zaručujú trvanlivosť, estetiku a dlhovekosť.
Kvalita vody - kvalita života
Zariadenie na úpravu vody Na Grobla je dnes jedným z najväčších a najmodernejších v Poľsku. Má navyše strategický význam pre mesto, pretože zásobuje väčšinu obyvateľov vodou, vrátane stredu a územia severovýchodne od Vroclavu. Zariadenie pracuje na základe podzemných vôd (infiltrácie), ktoré majú lepšie vlastnosti ako povrchové vody. Modernizácia komplexu prispela k skutočnému zlepšeniu kvality života mnohých obyvateľov mesta Vroclav, pretože dodávaná voda je zdravá a chutná.