Vstupné schody

Pri navrhovaní rodinných domov, sa kladie stále viac dôraz na schody, ktoré budú spájať jednotlivé poschodia. Schodisko môže dodať zaujímavý vzhľad celému vnútornému priestoru domu.

Dom môže mať schodisko aj na vonkajšie priestory, napr. do záhrady, na terasu a tiež ako vstupné schody pred hlavným vchodom do domu. Teraz si tento posledný typ schodiska trochu predstavíme. Vstupné schody sú považované za detail, ktorý priťahuje pozornosť vchádzajúcej osoby hneď po fasáde domu. Preto je pri projektovaní domu potrebné dbať na to, aby boli nielen pohodlné, ale aj vzhľadovo zladené s ostatnými materiálmi.

Existujú dva spôsoby pokladania schodov. Tradičné, bohužiaľ zaberajú veľa času vymurovávaním alebo betónovaním jednotlivých častí a potom rýchlejší spôsob zostavovaním prefabrikovaných dielcov schodov.

Z pohľadu architekta je najväčšou výhodou hotových schodov z tehál to, že umožňujú výber farby s ladený so vzhľadom domu. Pre domy v tradičnom štýle budú ideálnym typom schody s obdĺžnikovým alebo pologuľatým tvarom, pričom dobrým ukončením originálnejších typov domov môžu byť schody v podobe lichobežníka, obdĺžnika so skosenými hranami alebo polkruhu s rovnými bočnými stranami. Nie je to však pravidlom, pretože niekedy je zložitejší projekt najlepšie zložiť z najjednoduchšieho typu obdĺžnikového tvaru schodov. Preto pri výbere vstupných schodov majte na pamäti konečný estetický dojem celkového vzhľadu domu. Farbu schodov ide jednoducho zladiť s farbou fasády, pretože sú vyrobené z rovnakého klinkeru, ako predná časť domu.

Arch. Małgorzata Simla

Projektové štúdio ARCHIPELAG