Pokladanie klinkerových tehál a dlažieb

Obdĺžnikový, klasický rozmer klinkerovej tehly dlažobnej ju umožňuje pokladať rôznymi spôsobmi. Najbežnejšími používanými väzbami sú: väzba rybia kosť, behúňová väzba, bloková väzba z ôsmich dlaždíc, bloková dlažba z dvoch dlaždíc, na koso, trojštvrťová väzba a bloková väzba so stredovým kameňom.


Najbežnejšími používanými väzbami sú: väzba rybia kosť, behúňová väzba, bloková väzba z ôsmich dlaždíc, bloková dlažba z dvoch dlaždíc, na koso, trojštvrťová väzba a bloková väzba so stredovým kameňom.

Klinkerové tehly dlažobné sa môžu pokladať aj do oblúka. Najčastejším spôsobom kladenie tehál je väzba rybia kosť. Vďaka tvaru priebežných, pravouhlých a oblúkových škár, dosahujeme veľkú stabilitu. Populárna je tiež väzba polokrížová , kde sa strieda vrstva väzákov a behúňov. Umožňuje veľmi širokú škálu vzorov väzieb. Používa sa predovšetkým v záhradách a na terasách.

Klinkerové tehly dlažobné pokladané pod uhlom 45° k osi cesty, sú vďaka rovnomernému rozdeleniu dĺžok škár veľmi stabilné a preto sa tento spôsob využíva predovšetkým na vjazdy do garáží a príjazdové cesty.

Okraje na líci tehly sú skosené. Všetky spôsoby pokladania môžu byť navzájom kombinované, čo umožňuje veľmi atraktívne možnosti usporiadania. A čo viac, klinkerové tehly dlažobné umožňujú nielen pokladanie na mnoho spôsobov, ale aj jednoduchú prípadnú výmenu. Rekonštrukcia výmeny povrchu nie je problém - tehly sa rozoberú a znova položia.